Home ZEYTİN ZEYTİN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

ZEYTİN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

0
49

1- 2000 yaşına kadar yaşayabilen zeytin ağacının araştırmalar sonucunda 3000 yaşında olanları bulunmuştur.

2- Yeşil ve siyah zeytin aynı ağaçtan elde edilir: Zeytinler genellikle ekim ayı itibari ile olgunlaşmaya ve hasat edilmeye başlanır. Bu mevsimde hasat edilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağına erken hasat zeytinyağı denir. Yine üretilen zeytinler de yeşil zeytinlerdir. Genellikle kırma ve çizik yöntemiyle üretilirler. Zeytinler iyice karardığında tekrar hasat edilir. Bu dönemde toplanılan zeytinler işlenerek sofralık siyah zeytin elde edilir.

3- Kutsal kitaplarda ve çeşitli mitolojilerde adı çokça geçer. Beyaz güvercin ile beraber barışın en zarif simgesi olarak geçer hala: Kuran, hadis, İncil, Tevrat ve çeşitli mitolojilerde zeytin ağacına övgüler vardır. Kutsallığın, bereketin, bolluğun, bilgeliğin, barışın simgesi olmuştur.

Çinliler için de zeytin ağaçları ve zeytin çok önemlidir. Kültürlerine göre zeytin “yaşamı” simgeliyor ve zeytin çayının ve zeytin şarabının da ömrü uzattığına inanırlar.

4- Zeytin ağaçları yaz, kış yeşildir. Kışın kurumaz ve yaprakları dökülmez, az da olsa dökülenlerin yerine yeni yapraklar da hızlıca çıktığından her daim yeşildir.

5- Zeytinin doğada üremesini sağlayan karatavuklar; Zeytin çekirdekleri odunsu bir yapıda olur. Bu yüzden de zeytin çekirdekleri ya da tohumlarının içerisinde bulunan fideciklerin gücü, bu sert ve odunsu kabuğu kırmaya yetmez. Bundan dolayı bizler yediğimiz zeytinlerin çekirdeklerini toprağa attığımızda, o tohumlardan zeytin ağacı çıkamaz. Doğada zeytin meyvelerini en çok sevenlerden karatavuk (Turdus merula) adı verilen küçük siyah renkli kuşlar bu meyveleri bir çırpıda yutarak kursaklarında zeytinin etli kısımlarını sindirirler. Ancak odunsu yapıda olan zeytin çekirdeklerini sindiremezler ve dışkı yoluyla sindiremedikleri çekirdekleri dışarıya atarlar. İşte sadece bu karatavukların kursağından geçmiş olan zeytin çekirdekleri toprağa düştüğünde çimlenebilir. Çünkü karatavuk kursağındaki küçük taşlarla ve sahip olduğu kuvvetli asitlerle zeytin çekirdeklerinin odunsu kabuğu, sindirim sırasında incelir ve yumuşar. Bu yüzden de karatavuklar tarafından kabukları inceltilmiş ve yumuşatılmış çekirdekler toprağa düştüğünde çimlenebilir.

6- Zeytin ağacının meyvesi kadar yaprağından elde edilen çay da yararlı olduğu gözlenmiştir.

  • Antibiyotik özelliği vardır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Kan basıncını düşürür.
  • Kan şekerini düşürür.
  • Kolesterolü düşürür.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz