Home HABERLER ZEYTİNYAĞINDA TAŞ BASKI VE ZEYTİN SÜTÜ KAVRAMLARI YOK

ZEYTİNYAĞINDA TAŞ BASKI VE ZEYTİN SÜTÜ KAVRAMLARI YOK

0
61

Balıkesir Üniversitesi Ögretim görevlisi Mücahit Kıvrak: “Zeytinyağında, yönetmeliklerde taş baskı, soğuk sıkım, zeytin sütü gibi böyle bir ürün sınıflandırması yok.” dedi.

Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu Zeytin ve Zeytin İşleme Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak, Taş Baskı, Zeytin Sütü gibi ürünlerin pazarlama niteliğindeki ürünler olduğunu yönetmeliklerde yer almadığını ifade etti.

Zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliğin marka ve üretim izin belgesinin olduğunun altını çizen Kıvrak “Geleneksel üretim modeli eskisi gibi ülkemizde yaygın değildir. Kontinü sistemde daha fazla zeytinyağları üretilmekte. Zeytin sütü, taş baskı, burun yağı, çiğ yağ gibi değişik isimler ile satışı mümkün. Biz bu tip yağlara pazarlama niteliğinde benim saygım sonsuz. Ama gıda mevzuatının içerisinde, yönetmeliklerde böyle bir ürün sınıflandırması yok. Zeytin sütü diye aldıkları yağlar eski tipte yapılmış, geleneksel tipte yapılmış yağlardan elde ediliyor. Sağlık yönünden veya hijyen yönünden karşılaştırma olduğunda eğer iyi bakımlı temiz fabrikalarda kontinü sistemlerde yapılan zeytinyağları geleneksel yönteme göre daha iyidir, daha kalitelidir diyebiliyoruz. Geleneksel yönteme göre.”dedi.

Yol boylarından ve semt pazarlarından açık ve markasız zeytinyağı alınmaması gerektiğini ifade eden Edremit Meslek Yüksek Okulu Zeytin ve Zeytin İşleme Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak “Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı. Şimdiki son sistem makinaların el değmeden bizlere hazırlamış olduğu zeytinyağları geleneksel yönteme göre daha iyidir, daha kalitelidir. Ancak bazı taş baskı sistemlerimizin de ülkemizde hijyen yönünden de iyi olduğunu gözlemledik. Ama bunlar çok az. Bir elin parmaklarını geçmiyor. O yüzden tüketicilerimiz zeytin sütü veya taşbaskı gibi şeylere pek aldanmadan markalı ürünlerle, özellikle tekrar söylüyorum. Markalı, üretim izni olan ürünleri tercih etsinler. Pazar yerlerinden, yol boylarından zeytinyağı almasınlar. “dedi.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz